Bajki dla dorosłych

Harables  - Haidji

Harables, Short Stories 1, jak sam tytuł wskazuje, to zbiór krótkich opowiadań o naprawdę zróżnicowanej tematyce; jedne oparte są na zdarzających się niemal codziennie sytuacjach, inne zaś zdają się być wyrwane wprost z dobrych książek fantasy. 

Akcja w opowiadaniach dzieje się szybko. Mimo niewielkiej ilości opisów dokładnie wiadomo o co chodzi zarówno w otaczającym świecie, jak i w głowach i sercach bohaterów. Jedno słowo potrafi bardzo precyzyjnie opisać emocje i obraz sytuacji, a to bardzo mi się spodobało. Autorka niemalże zmusza czytelnika do... odczuwania tej książki. Nie może być właściwie inaczej, gdyż większość z opowiadań zawiera się na ośmiu stronach. Miła regularność, która sprawia, że przyjemnie jest sięgnąć po jedno opowiadanie dziennie, ot tak, do kawy. 

To książka typem kojarząca mi się z tymi z cyklu "365 bajek na cały rok".

Opowiadania, a jest ich osiemnaście, są wzruszające. Opisują pojedyncze sytuacje, historie bardzo precyzyjnie, a zakończone są morałem jak na prawdziwe bajki przystało, skłaniają do refleksji, zadumy.  Po każdym takim opowiadaniu miałam wrażenie, że świat wokół mnie zwalnia właśnie po to, by przemyśleć to, co przed chwila przeczytałam - swoistą bajkę dla dorosłych.

Miła odmiana od książek, po które zwykle sięgam.

Opowiadania przepełnione są raz smutkiem, innym razem nadzieją, czasami po prostu magią, a wszystkie trzymają się jednolitego stylu autorki. Uważam, że to idealna książka dla zbuntowanych nastolatków przepełnionych emocjami i szukających w otaczającym świecie zrozumienia. Ta książka pomaga to wszystko osiągnąć.

Sądziłam, że Haidji pisze historie smutne, pełne użalania się i ciągłego "wszystko to marność", a tymczasem smutek, owszem, jest obecny, ale pod koniec zwykle łączy się z radością, lub chociaż nadzieją czy wytchnieniem. 

Najbardziej spodobało mi się "The Three Questions". Wydało mi się najbardziej znane, najmądrzejsze, albo po prostu ucieszyłam się z tego, że znałam zakończenie już na samym początku, a to rzadko mi się zdarza.

Książkę polecam każdemu, bez względu na gatunek, który wybiera najczęściej. Uważam, że każdy znajdzie w niej opowiadanie, które pokocha.